Štúdium na vysokej škole v Škótsku

Čoraz viac absolventov našej školy  pokračuje na vysokých školách v zahraničí. Jedným z absolventov  je aj Dávid, ktorý prvý rok študuje odbor matematika a astrofyzika na  škótskej univerzite v Dundee.  Venoval nám svoj čas a zodpovedal pár otázok.

Prečo si dal prednosť zahraničným univerzitám ?

V prvom rade som chcel vidieť svet, spoznať novú kultúru a zmeniť prostredie. Počas strednej som strávil rok na strednej v USA. Bola to pre mňa úžasná skúsenosť, ktorá mi zmenila myslenie a možno aj napomohla rozhodnutiu ísť na univerzitu do zahraničia . Ďalej som vedel jazyk, tak som si povedal, prečo to nevyužiť.

Mal si dôvody, pre ktoré si sa rozhodol pre Škótsko ?

Škótsko sa mi páčilo najmä ako krajina. Ďalej som bral do úvahy aj to, že študentom je preplácané školné štátom. Hlásil som sa najmä do UK, kde som do Škótska posielal 2 prihlášky a do Anglicka 3. No ďalším dôvodom bolo určite aj to, že Škóti sú oproti Angličanom otvorenejší európskym študentom a cítim sa tam dobre.

Ako prebiehali prijímacie skúšky ?

Prijímacie skúšky som v podstate nerobil. Jediné podmienky prijatia boli univerzitou stanovené známky z maturitných predmetov  a ďalej som musel predložiť IELTS certifikát z anglického jazyka. Tieto certifikáty vyžaduje väčšina univerzít v zahraničí.

Máš za sebou prvý semester, si zatiaľ s rozhodnutím študovať v Škótsku spokojný ?

Určite áno. Vyhovuje mi spôsob výučby, ktorý tu mám. Oceňujem hlavne, že nás systém núti pracovať v skupinách na projektoch, za ktoré počas semestra dostávame známky v percentách. Profesori sú otvorení nám pomôcť, motivujú nás a vedú k tímovej práci a schopnosti riešiť problémy a spoliehať sa na naše myslenie.

Vidíš lepšie prognózy do budúcnosti vďaka zahraničnej univerzite ?

Jednoznačne áno. So znalosťou angličtiny, ktorú tu človek nadobudne sú mu otvorené dvere do celého sveta. Nanajvýš univerzity ponúkajú oveľa viac odborov, ktoré sú lukratívnejšie než u nás.

Čo ti za prvé mesiace najviac chýbalo na domove ?

Úprimne ? Asi jedlo. Slováci si to neuvedomujú ale oproti Angličanom sa stravujeme oveľa zdravšie a pestrejšie, sme zvyknutí si variť a dbať na kvalitu potravín. To je asi aj jedna z negatívnych vecí mojej univerzity.

V akom smere ti EGJAK pomohol dostať sa na univerzitu v Škótsku ?

Určite som sa dokonale naučil jazyk. V prvom ročníku som zo seba horko ťažko vydral súvislú vetu, nikdy som nebol nadaný na jazyky. Pomohol mi aj rok v Amerike ale väčšiu zásluhu nesú angličtinári  na EGJAKu. Ďalej som mal skvelý seminár z fyziky, ktorý ma učila pani profesorka Lejková. Jej hodiny ma bavili a nestratil som motiváciu ísť ďalej študovať fyziku.

Čo by si odkázal študentom, ktorí by chceli ísť na vysokú školu do zahraničia ?

Hlavne aby boli odvážni. Treba rátať s tým, že nie vždy to pôjde hladko a začiatky sú vždy najťažšie. Treba byť cieľavedomý, stáť si za svojim a využiť potenciál, ktorý každý študent znalosťami z EGJAKu získa. S toľkým časom stráveným nad angličtinou by bola škoda, keby to  študenti nevyužili. 

Autor textu: Lucia Melníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s