Dnešok je skvelým dňom na záchranu života !

Štatistiky tvrdia, že každé dve sekundy niekto bojuje o  život. Každé dve sekundy nejaký človek potrebuje krv. Zamyslel si sa niekedy nad tým, akú vzácnosť v sebe nosíš ? Nezáleží na tom, či si A, B alebo 0, či si pozitív alebo negatív. Zdravý človek sa stane hrdinom s akoukoľvek krvnou skupinou. Každý z nás jediným darovaním krvi dokáže zachrániť hneď tri životy.  Prečo to nevyužiť?

53352419_292056374806058_3275231833888915456_nSlovenský červený kríž  pri rôznych príležitostiach informuje a nabáda ľudí, aby prišli kúskom seba pomôcť iným. Od 14. februára do 21. marca prebieha akcia s názvom Valentínska kvapka krvi 2019. Prečo práve na Valentína? Valentín je hlavne o láske, preukazovaní náklonnosti k iným ľuďom. Láska má veľa podôb a darovanie krvi je nepochybne jedným z jej prejavov. Darovaním najvzácnejšej tekutiny na svete, veľakrát úplne cudzím ľuďom,  človek ukáže ľudskosť a pomôže zachrániť to najcennejšie – ľudský život.

Podmienky a postup ako sa stať darcom krvi, nájdeš na stránke Národnej transfúznej stanice, kde nájdeš aj zoznam transfúznych staníc, na ktorých máš možnosť darovať krv. Slovenský červený kríž na ich oficiálnej stránke tiež uverejnil zoznam mobilných odberov.

53320055_249461425930919_3649031062522167296_n.jpgMnohí študenti EGJAKu, ktorí sa už stali dospelými, sú aktívnymi darcami. Na EGJAKu sa aspoň raz do roka koná mobilný odber krvi, na ktorom sa zúčastňujú študenti aj profesori.  Niekoľko opýtaných  študentov a profesorov mi odpovedalo na jednoduchú otázku prečo chodia darovať krv. Tu sú ich odpovede.

Sára: „Darovať krv som sa rozhodla preto, lebo chcem pomôcť iným. Zatiaľ som bola krv darovať len raz a mala som strach, aké to bude, ale samotný odber prebehol úplne v pohode a ten pocit bol krásny. Aj napriek tomu, že mi neskôr prišlo nevoľno, som vedela, že krv pôjdem darovať  v budúcnosti znova.“

Lucia: „Darcom som sa rozhodla stať hlavne preto, že je to obrovský prínos pre záchranu cudzieho života a cítim sa dobre, keď viem, že práve  moja krv pomohla k záchrane života.“

Matúš: „Darovať krv chodím preto, aby som pomohol ľuďom, ktorí nemajú také šťastie ako ja.”

Pani profesorka Birnsteinová: “Darovať krv chodím hlavne preto lebo chcem byť nápomocná iným. V súkromnom živote som tiež zažila situáciu, keď niekto blízky potreboval krv. Je to skvelý pocit a istým spôsobom aj adrenalín”

Autor textu: Lucia Melníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s