Školský rok v kocke

„Dúfam, že budem študentom až do konca života.“ Vo výroku, ktorý vyslovil ruský dramatik  Antonin Pavlovič Čechov nachádzame v posledných júnových dňoch viac pochopenia než kedykoľvek predtým. Po desiatich mesiacoch prežitých v školských laviciach sme ukončili ďalšiu etapu až do zaslúženého konca. Za spokojnými úsmevmi sa skrýva úľava, že dlhé noci strávené s kávou nad anglickou biológiou, prepočítavaním príkladov z matematiky a troma písomkami v jeden deň neokúsime aspoň dva mesiace.

S nostalgickým úsmevom sa v rozhovoroch o školskom roku 2016/2017 vraciame na Slávnostné otvorenie školského roka, ktoré sa konalo 5. septembra 2016. Radostné začiatok školského rokazvítania so spolužiakmi, vzrušujúce príbehy leta a srdečné úsmevy profesorov. Tváre študentov žiarili letnou eufóriou, kostolom na Mlynskej ulici sa niesla uvoľnená atmosféra a s pánom riaditeľom sme započali ďalšiu kapitolu. Počas prvých dní sa chodbami ozývali nekonečne dlhé  rozhovory, ktorými sme sa snažili oživiť spomienky na voľné dni. Kým sa  prváci pomaly zoznamovali s novým prostredím, maturanti sa od začiatku pripravovali na skúšku dospelosti. Druhý septembrový týždeň odštartovalo sústredenie spevokolu Chorus Comenianus v Chorvátsku. Členovia si ho užili v krásnom prostredí Makarskej, načerpali veľa síl a školu hrdo reprezentovali počas celého roka či už na Vianočnom koncerte alebo na Dňoch mesta Košice.

Školský rok bol v plnom prúde, keď nás v októbri poctili návštevou žiaci z družobnej školy v Holandsku. Okúsili ako vyzerá bežný deň študenta egjaku, spoznali krásy Košíc a život v slovenskej rodine.holandsko Prvé júnové dni hostila družobná škola v Holandsku našich študentov. Tí sa obohatili o holandskú kultúru, spoznali odlišný spôsob výučby a v závere výmeny strávili deň v Amsterdame a Rotterdame.

Na sklonku jesene sa konala slávnostná imatrikulácia prvákov. Vynaliezaví druháci im pripravili vtipný program založený na reálnych príhodách z egjaku. V závere boli prváci pasovaní za právoplatných členov kolektívu. Posledný novembrový piatok sa brány našej školy otvorili novým nádejným prvákom. Spolu s rodičmi mohli vidieť ako prebieha hodina fyziky, chémie alebo konverzácia s lektormi, vyskúšať si prijímacie testy z minulých rokov a mali možnosť porozprávať sa priamo so študentmi.

S príchodom zimy prišli aj stužkové slávnosti maturantov. V marci čakali 5.A a 5.B prvé písomné maturitné skúšky z anglického a slovenského jazyka a matematiky. maturantisV apríli to boli písomné maturity z predmetu vyučovaného v angličtine. V máji sa s nami na školskom dvore rozlúčili. V emotívnych príhovoroch opísali 5 neuveriteľných rokov, ktoré zbehli rýchlejšie než by si priali. Počas akademického týždňa načerpávali chýbajúce vedomosti a pustili sa do ústnej časti maturity. Svoju cestu ukončili na slávnostnom odovzdávaní maturitných vysvedčení.

V školskom roku sa naši žiaci zúčastnili mnohých exkurzií či už na Slovensku, alebo v zahraničí. V prvom polroku si študenti mohli precvičiť francúzštinu v Paríži alebo načerpať energiu v blízkej Budapešti. DSCN0320.JPGV druhom polroku nazreli do histórie exkurziou v Osvienčime, Krakove a Seredi. Poznávacia exkurzia do Cernu nám ukázala mnoho z chémie a fyziky, poukázala na pokročilosť Švajčiarska a príjemný život v Ženeve. Študenti vyšších ročníkov navštívili v rámci predmetu fyziky Mochovce. Poslednými zahraničnými exkurziami sa stal výlet do Petrohradu a Viedne.

 

Celý rok sa na škole konali zbierky rôzneho druhu.dcdjc Najväčší úspech mala Biela pastelka, Šaty pre bezdomovcov či Deti Afriky. Netreba zabúdať na aktívnu činnosť študentov krúžku prvej pomoci, ktorí sa uchytili v červenom kríži. Rovnako ako pomoc druhým, nám nie je ľahostajná ani ekológia. Na škole sa konal deň zdravej výživy a zber papiera.

 

Slávnostné Služby Božie v stredu 28. júna sú posledným spoločným dňom. Naposledy v školskom roku 2016/2017 zasadneme do školských lavíc a prevezmeme vysvedčenie symbolizujúce našu celoročnú prácu. Neveriacky za sebou zanecháme prázdne triedy, dáme objatia spolužiakom a poprajeme si pekné prázdniny.

26 Jún 2017| text Lucia Melníková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s