The power of humanity – Sila ľudskosti

Určite každý z nás už aspoň raz počul o Červenom krížicerveny-kriz-prumer-10cm.jpg. Avšak málo kto vie, koho myšlienka bola tou povestnou iskrou, ktorá podnietila vznik tejto celosvetovej organizácie. Ktorá udalosť bola príčinou jej založenia a ako to, že sa do nej zapája v súčasnosti už neuveriteľných 200 miliónov dobrovoľníkov a 275 tisíc zamestnancov?

Siamo tutti fratelli

Dňa 24. júna 1859 sa odohrávala jedna z najkrvavejších Henry_Dunant-young.jpgbitiek toho storočia, bitka pri Solferíne, ktorá si vyžiadala veľa zranených. Toho istého dňa sa však stalo aj niečo iné. Švajčiar Henry Dunant, ktorý celú túto bitku videl na vlastné oči, bol šokovaný počtom zranených, ktorí sa nahromadili na bojovom poli. Začal zvolávať ľudí – dobrovoľníkov z okolitých dedín a pomáhal raneným. Pomáhalo sa ľuďom, bez ohľadu na to, či boli priatelia alebo nepriatelia. Práve Dunantove slová „Siamo tutti fratelli,“ alebo „Všetci sme bratia,“ zapálili oheň v srdciach mnohých dobrovoľníkov. Tento vskutku hrdinský počin pomohol vo veľkej miere zmierniť následky krvavého súboja o moc. 40 000 mŕtvym, ktorí zomreli aj v dôsledku nedostatku vojenských lekárov už nikto pomôcť nedokázal, ale Dunant a jeho dobrovoľníci zachránili život mnohým z tisícov ranených.

Spomienky na Solferino

Myšlienky na bitku pri Solferine neopustili Henryho Dunanta ani po návrate do
Švajčiarska. Napísal knihu „Spomienky na Solferino“ , ktorú na svoje vlastné náklady vydal a rozposlal vplyvným rodom v Európe. Nápady a myšlienky vykreslené v tejto knihe zapôsobili aj na ostatných a postupne dostávali reálnu podobu.

Medzinárodný výbor pre pomoc raneným sa prvýkrát zišiel 17. februára 1863. Prešlo mnoho času, kým sa potreba úzkej spolupráce medzi národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca uplatnila aj oficiálne. Nakoniec sa z Medzinárodného výboru pre pomoc raneným stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.

napoleon_iii_a_la_bataille_de_solferino.jpg

Prečo Červený polmesiac?

Národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca v súčasnosti fungujú už v 189 krajinách po celom svete. Často sa však stretávame s otázkou, prečo aj Červený polmesiac?
Červený polmesiac je obdoba Červeného kríža v moslimských krajinách. Okrem tohto pomenovanie existuje aj Červená Dávidova hviezda alebo Červený kryštál.

02

Hodina o Červenom kríži

Čím je rok 2016 výnimočný? Je to rok 95.výročia organizovania Mládeže Červeného kríža na Slovensku. Preto tento rok trvá hodina o Červenom kríži až 3 mesiace, a to od 18.1. 2016 až do 18.3. 2016. Jej cieľom je na území Slovenska realizovať aktivity na zvýšenie povedomia o tejto medzinárodnej organizácii, najmä v školách alebo nákupných centrách.

Zároveň by sme si mali touto cestou uvedomiť aj potrebu ovládania prvej pomoci, pretože nikdy nevieme, kedy ju budeme potrebovať my, alebo naši blízki.

03

prekl.

Ruže sú červené. Fialky sú modré. Ak by moje srdce prestalo biť, vedel by si čo máš robiť?

pondelok 29. 2. 2016 | text Lenka Levická foto internet

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s