Dobrovoľníctvo otvára nové možnosti mladým ľuďom

:rozhovor

Dobrovoľníctvo je aktuálnou a významnou témou pre svoj veľký potenciál hlavne medzi mladými ľuďmi. Naše gymnázium navštívila jedna z pracovníčok Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, Jana Papcunová, ktorá vo svojej prednáške ponúkla možnosti dobrovoľníctva pre mladých ľudí. V rozhovore nám povedala o výhodách a možnostiach dobrovoľníckej činnosti.

Čomu sa venuje Dobrovoľnícke centrum Košického kraja?

logo_dckkDobrovoľnícke centrum sa venuje servisu, sieťovaniu a koordinácii organizácií, ktoré pracujú s dobrovoľníkmi, z čoho vyplýva aj nábor, motivácia a organizácia potenciálnych členov pre tieto organizácie. To znamená, že hľadáme mladých ľudí, ktorí by vo voľnom čase chceli pomáhať a taktiež komunikujeme s organizáciami, ktoré túto pomoc od mladých ľudí  potrebujú.

Mnohí ľudia si môžu myslieť, že nie je potrebné, aby ten, kto má záujem spolupracovať s dobrovoľníckou organizáciou, kontaktoval Dobrovoľnícke centrum. Prečo je dobré ísť cez Dobrovoľnícke centrum?

Veľa organizácií má pocit, že potrebujú dobrovoľníkov, ale v konečnom dôsledku, keď k nim záujemcovia prídu, nevedia ako ich zamestnať, akú zodpovednosť im dať, ako skontrolovať, ako naučiť pracovať. Dobrovoľník tak ostáva nevyužitý a stráca motiváciu niekomu pomáhať. My pomáhame organizáciám v tom, aby vedeli s dobrovoľníkom pracovať a taktiež do našej databázy prijímame iba tie organizácie, o ktorých vieme, že sa o dobrovoľníkov postarajú.

Aký typ aktivít ponúka centrum mládeži?

Na to by sa dalo odpovedať rôznymi spôsobmi. Ide o krátkodobé aj dlhodobé aktivity, skupinové i individuálne aktivity a v rôznych oblastiach, od sociálnej až po environmentálnu oblasť.

csm_ponukydobrovolnictva_1b2a542484

Kde a ako je možné sa zapojiť do týchto aktivít?

Najideálnejšou cestou je zaregistrovať sa ako na stránke www.dckk.sk, sledovať novinky na tejto stránke, ale informácie sú poskytované aj na stránke facebooku Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Samozrejme, jednou z možností je aj prísť osobne, do sídla organizácie na Watsonovu 7, poradiť sa, ako a kde je možné sa zapojiť do aktivít.

Čo je potrebné vedieť o práci dobrovoľníka?

Najdôležitejšia na práci je chuť zapojiť sa. Pri dobrovoľníckej práci je potrebné myslieť na to, že napriek tomu, že nie je zaplatená, skúsenosti a zručnosti, ktoré každý jeden získava, sú na nezaplatenie :-).

Prečo by sa mladí zaujímajú o tieto možnosti?

Dobrovoľníctvo otvára priestor nových skúseností, sebarealizácie, spoznávania nových ľudí. Vďaka nadobudnutým zručnostiam dáva taktiež určitú výhodu pri hľadaní zamestnania oproti tým mladým ľuďom, ktorí počas štúdia nevyužívali efektívne svoj voľný čas. Okrem toho, pri dobrovoľníctve by malo ísť najmä o dobrý pocit z vykonanej práce :-).

Jana Papcunová

Dobrovoľnícke centrum Košického kraja

sobota 16. 1. 2016 | text Juraj Paľa foto dckk.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s