Dve možnosti

:komentárZima

Mnohí spomíname akoby to bolo včera, keď sme plní entuziazmu oslavovali príchod roka 2015 a zároveň písali naše predsavzatia na nový rok. Naplnení očakávaniami, obavami, radosťou. Neviem či patríte medzi ľudí, ktorým sa podarilo splniť svoje predsavzatia, alebo patríte k tým, ktorým do hry vstúpil nepriateľ čas.  Pravdou však je, že všetci sme sa ocitli v poslednom odseku končiacej sa kapitoly.

Vstupujeme do ďalšej kapitoly nášho života, ktorá prináša mnoho zmien týkajúcich sa nielen našich životov, ale chodu celého sveta. Sveta, ktorý nám pripomína, že život nie je len prechádzkou ružovou záhradou. Svet nás aj tento rok priviedol na cestu, ktorou sa bolo treba so slzami v očiach a so zaťatými päsťami prebíjať. Svet nám dokázal, koľko ľudí dokáže prahnúť po bezcennej predstave moci a zabudnúť pritom na ľudskosť. Svet nás mnohokrát presvedčil o nevedomosti, v ktorej sme žili a v ktorej aj naďalej pretrvávame. Svet nám predstavil brutálnu a násilnú stránku tak nevinných bytostí, akými sme sa kedysi zvykli nazývať. Svet však ukázal, akými nevraživými sa dokážeme stať, ak sa nás zmocní strach.

Ak by som vo vás chcela vyvolať negatívne myšlienky o prostredí, v ktorom žijeme rovnako ako to robí nespočetné množstvo médií, nepokračovala by som. So strachom vo svojom vnútri by som nemo čakala, čo sa bude diať a bez čistého úsudku by som vinu hádzala na všetky strany, len aby som nemusela rozmýšľať vlastnou hlavou. Ale svet nie je zlý. Ľudské myšlienky a činy, ktoré sú podávané nesprávnymi formami, robia náš svet zlým. Ľudia často z vlastnej vôle chcú počuť o všetkom  zlom, čo sa okolo nich deje, len aby stratili nádej a aby mali dôvod vyhovoriť sa, prečo nič nefunguje. V dnešnej dobe ľudia sústredia svoju pozornosť na materialistické hodnoty a ignorujú maličkosti bežného života, ktoré majú mnohonásobne väčšiu hodnotu. Potláčame správne a odlišné formy zmýšľania, pretože sa bojíme odsúdenia od jednostrannej mienky okolia, ktorá by náš nesúhlas nemusela pochopiť.

Ak ľudia chcú zmenu, musia sa zmenou stať. Ľudia by mali nájsť svoj vnútorný pokoj, v ktorom by pramenila spokojnosť a vyrovnanosť. My všetci by sme opäť mali nájsť čistotu, ktorá by z nás robila nevinné bytosti, ktorými kdesi hlboko stále sme. Čakajú nás vianočné sviatky, ktoré by mohli byť prvým impulzom v našej snahe o nájdenie vyrovnanosti, šťastia, spokojnosti. Prestaňme súdiť, okato pozerať na odlišnosti ľudí a zároveň sa tváriť sa, že v rebríčku našich hodnôt je rovnosť na prvom mieste. Prijímajme ľudí takých, akými naozaj sú. Naučme sa tešiť zo života. Z každej chvíle, ktorá sa odohrá v našom živote. Odstráňme všetko, čo sa nás snaží ovplyvniť. Hľadajme zmysel vo všetkom , čo sa okolo nás deje a verme, že to má zmysel.

Ako povedal Albert Einstein: „Každý má dve možnosti. Sme buď naplnení láskou…,alebo strachom.“

utorok 23. 12. 2015 | text Lucia Melníková foto tumblr.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s